Główna » 2020 » Grudzień » 23 » Kredyty gotówkowe i całkowite koszty zobowiązania – o czym trzeba pamiętać?
9:46 AM
Kredyty gotówkowe i całkowite koszty zobowiązania – o czym trzeba pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z bardzo istotnych aspektów, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, są całkowite koszty zobowiązania. Trzeba zwracać na nie uwagę, ponieważ to one decydują o tym, ile będziemy musieli zapłacić bankowi za możliwość skorzystania z dodatkowego źródła finansowania. Należy więc bardzo uważnie przeanalizować ten parametr i zagłębić się w szczegóły. Nie można bagatelizować tego zagadnienia.

Gdzie szukać informacji o całkowitych kosztach zobowiązania?

W informacjach o charakterze marketingowym, a zatem we wszelkich komunikatach reklamowych, czy też materiałach promocyjnych, całkowite koszty zobowiązania podawane są w formie wskaźnika RRSO. Skrót ten oznacza Roczną Stopę Oprocentowania. Trzeba być tutaj jednak bardzo uważnym, ponieważ – jak łatwo się domyślić – treści reklamowe skierowane są do mnóstwa odbiorców, a zatem niemożliwe jest tutaj określenie całkowitych kosztów zadłużenia dla każdego potencjalnego przypadku, gdyż wpływa na nie wiele czynników. Dlatego właśnie wykorzystuje się tutaj przykład reprezentatywny. Ten natomiast może być zupełnie odmienny od parametrów kredytu gotówkowego, którym my jesteśmy zainteresowani. Konkretne dane dla naszej sytuacji są podawane w umowie z instytucją bankową oraz przed jej zawarciem. Ponadto RRSO jest określone w skali roku, trzeba więc odpowiednio przeliczyć koszty w stosunku do czasu trwania zobowiązania.

Co składa się na całkowite koszty zobowiązania i co ma na nie wpływ?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, całkowite koszty zobowiązania obejmują nie tylko oprocentowanie, czyli naliczane odsetki, ale również opłaty dodatkowe, które trzeba będzie zapłacić bankowi. Wpływ na to, ile ostatecznie trzeba będzie zapłacić za możliwość skorzystania z dodatkowego źródła finansowania, ma chociażby okres kredytowania – im dłuższy czas trwania zadłużenia, tym więcej odsetek się nalicza. Na tego typu zależności trzeba bezapelacyjnie zwracać dużą uwagę, ponieważ pominięcie nawet drobnych detali w finansach może prowadzić do późniejszego zaskoczenia oraz rozmaitych konsekwencji. Dlatego właśnie nie można przeglądać ofert kredytów gotówkowych jedynie pobieżnie. Konieczne są skrupulatne kalkulacje, na które trzeba poświęcić czas.

Wyświetleń: 20 | Dodał: finansowyraj | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0