Główna » 2019 » Sierpień » 9 » Kredyt hipoteczny a historia kredytowa
12:36 PM
Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny musimy wcześniej przede wszystkim zadbać o swoją historię kredytową która jest niezwykle ważna, a jak to zrobić dowiesz się na www.naszewydatki.com.pl. Jak się okazuje banki rozpatrując wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego, sprawdzają naszą historię zaciągniętych zobowiązań, opóźnień w regulacji rachunków oraz zaistniałe długi. Żeby uzyskać wszystkie te informacje banki zwracają się do Biura Informacji Kredytowej, w którym zapisana będzie nasza kredytowa przeszłość. Okazuje się, że wszystkie potknięcia, opóźnienia w spłatach negatywnie wpłyną na ocenę naszej płynności finansowej. Bank może wówczas uznać nas za mało wiarygodnych klientów i odrzucić nasz wniosek.

Jednak patrząc na tą kwestię z drugiej strony brak wpisów w BIK oznaczać może, że dla banku jesteśmy “znakiem zapytania” ponieważ nie posiadając żadnej historii instytucja nie wie, jakich zachowań może się po nas spodziewać. A zatem warto przed przystąpieniem o kredyt zadbać o pozytywny wpis w BIK, np. możemy zaciągnąć coś na krótkie raty bądź spłacić drobny kredyt konsumpcyjny. Na szczęście możemy bez problemu sprawdzić swoją historię kredytową oraz to jak Cię widzą banki. Wystarczy ściągnąć raport BIK, jest on płatny jednak mimo to warto z tego skorzystać. Inną darmową opcją jest skorzystanie z Informacji Ustawowej, jednak taka forma raportu jest o wiele mniej czytelna i banki zdecydowanie preferują to pierwsze rozwiązanie.

Zabezpieczenie kredytu

Jak się okazuje kredyt hipoteczny jest długotrwałą i ryzykowną inwestycją dla każdego banku. A zatem z uwagi na to banki muszą się przed tym ryzykiem w różny sposób zabezpieczyć. Dla banku głównym gwarantem kredytu hipotecznego jest jego cel, czyli kupiona bądź też wybudowana nieruchomość. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pożyczki na remont lub modernizację domu.

W sytuacji, gdy chcemy nabyć tylko część praw do nieruchomości, Bank na taki układ zgadza się niechętnie, ponieważ zauważa w nich późniejszy problem ze sprzedażą części własności. Z pomocą mogą tu przyjść inne rodzaje zabezpieczeń, czyli druga nieruchomość, gotówka, bądź weksel in blanco czy cesja ubezpieczenia. Z roku na rok coraz rzadziej spotykanym zabezpieczeniem kredytu jest jego żyrowanie. Banki w ramach zwiększonego ryzyka mogą również zwiększyć koszty kredytu.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Przy decydowaniu się na kredyt hipoteczny również istotną kwestią jest wkład własny. Jest to nic innego jak tylko środki, którymi dysponuje kredytobiorca przeznaczone na pokrycie części kosztów inwestycji, czyli np. zakupu mieszkania lub budowy domu. Od czasów rekomendacji “S” banki czy tez instytucje finansowe oferują kredyty klientom, którzy wykazują 10%, 20% lub większy wkład własny. I

Jak się jednak okazuje istnieją sposoby na ominięcie zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Prawda jest jednak taka, że tego rodzaju zobowiązanie jest zdecydowanie trudniejsze do uzyskania, i oczywiście mało opłacalne. Po prostu kredyt hipoteczny z wkładem własnym jest tańszy i bezpieczniejszy dla kredytobiorcy. Posiadając 20% wkład własny możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wyświetleń: 7 | Dodał: finansowyraj | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0