Główna » 2019 » Październik » 23 » Kilka niecodziennych sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej
2:29 PM
Kilka niecodziennych sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to – mówiąc prościej – zdolność do utrzymania płynności finansowej przez kredytobiorcę w warunkach obciążenia odpowiednio wysoką ratą kredytu. Teoretycznie zatem mają na nią wpływ dwa czynniki: wysokość rat (kredytu) i wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia. W praktyce istnieje co najmniej kilkanaście narzędzi, dzięki którym można znacząco poprawić swoją zdolność kredytową.

Jak poprawić zdolność kredytową – kilka istotnych wskazówek

Zmniejszenie liczby osób w gospodarstwie domowym – mało kto wie, że dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest redukcja gospodarstwa domowego o zbędne osoby. Według obowiązujących przepisów, w skład tegoż gospodatstwa nie muszą wchodzić wszystkie osoby, które mieszkają pod jednym dachem. Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt a mieszkamy z małżeństwem, lub osobami stanu wolnego, możemy odliczyć je od naszego gospodarstwa domowego.

Konsolidacja to też rozwiązanie – jeśli posiadamy jakieś spłacane kredyty, dobrym sposobem na "odzyskanie" naszej zdolności jest skonsolidowanie kilku istniejących kredytów w jeden. Proces ten zagwarantuje nam niższą ratę kredytu a co za tym idzie – lepszą pozycję przy negocjacji z bankiem.

Wydłużenie okresu spłaty – wielu kredytobiorców nie chce wydłużać okresu spłaty kredytu, aczkolwiek rozwiązanie to może być niezbędne w celu poprawy zdolnośc kredytowej. Oczywiście będzie się ono wiązało ze zwiększeniem kosztów kredytu, ale – w rozliczeniu miesięcznym – pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych.

Rozdzielność majątkowa – ustalenie rozdzielności majątkowej nie musi wiązać się wyłącznie z rozwodem. Wielu kredytobiorców chcących poprawić swoją zdolność kredytową decyduje się na ten krok, jeśli ich małżonkowie posiadają złą historię kredytową. Gdy już do niej dojdzie, bank nie będzie uwzględniał sytuacji małżonka (ze złą historią) przy decyzji o przyznaniu nam kredytu.

Cross – selling to kolejny sposób na poprawienie swojej zdolności kredytowej. Mowa tutaj oczywiście o skorzystaniu z dodatkowych produktów oferowanych przez bank a mianowicie z rachunków bankowych, lokat itd. Większość banków korzystniej patrzy na potencjalnych kredytobiorców, którzy z korzystają z tak zwanych produktów powiązanych.

Lepiej gotówką, niż kartą – płatności kartą mają to do siebie, że bank może je wygodnie rejestrować jako wydatki na rzecz gospodarstwa domowego. Dlatego jeśli zależy nam na poprawie naszej zdolności kredytowej, powinniśmy zacząć płacić gotówką. Bank nie może sprawdzić, ile gotówki mamy w domu. Niemniej w ten sposób możemy znacznie zredukować koszty utrzymywania gospodarstwa domowego.

Wykorzystaj stanowisko – osoby pełniące rolę zaufania publicznego mogą znacznie więcej. Ta zasada dotyczy przede wszystkim ich zdolności kredytowej. Bank znacznie korzystniej rozpatruje wnioski osób takich jak lekarze, czy prawnicy, co warto wykorzystać w kontekście uzyskania dobrej pozycji w negocjacji z bankiem. Niektóre osoby wykorzystują ten fakt do pewnej redukcji kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, co – nawiasem mówiąc – jest rozwiązaniem nieuczciwym, aczkolwiek spotykanym.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Niektóre z nich nie są do końca uczciwe. Niemniej, jeśli zależy nam na poprawie naszej pozycji w negocjacjach z bankiem, warto w sposób uczciwy wypróbować powyższe metody. Nie zapominajmy też o "klasycznych" rozwiązaniach, takich jak podwyższenie własnego dochodu poprzez rozpoczęcie pracy dodatkowej (np. w oparciu o umowę o dzieło), bądź zwiększeniu własnych oszczędności.

Wyświetleń: 16 | Dodał: finansowyraj | Tagi: Zdolność kredytowa, konsolidacja, płatności, bank | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0