Główna » 2014 » Luty » 24 » Karta płatnicza w kraju i za granicą
1:58 PM
Karta płatnicza w kraju i za granicą

Korzystanie z zalet I możliwości, jakie oferuje karta płatnicza staje się coraz bardziej popularne. Związane jest to przede wszystkim z ogromnymi udogodnieniami, jakie potrafi ona zagwarantować. Jej możliwości doceniane są nie tylko w kraju, lecz również za granicą. Gwarantuje ona swobodne wypłacanie gotówki w bankomatach, a także płacenie bezgotówkowe w supermarketach czy większych sklepach stacjonarnych bądź online. Niewielki plastikowy prostokąt cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach na całym świecie – jak przestawiają się jego możliwości w Polsce oraz za granicą w przypadku jego polskich właścicieli?

Karta płatnicza w Polsce

Karta płatnicza w naszym kraju, oprócz gotówki, jest jednym z najbardziej popularnych środków płatniczych. Bez najmniejszego problemu przy jej użyciu można zapłacić za kupowane przedmioty w sklepie stacjonarnym czy online, a także opłacić usługi, z których niedawno korzystaliśmy (w niektórych przypadkach bez problemu można opłacić także rachunki – wszystko zależy od banku, rodzaju karty i od naszych indywidualnych możliwości). Podczas wykorzystywania karty trzeba z reguły podać swój kod PIN, który stanowi pewnego rodzaju weryfikację osoby posiadającej ją. Tylko i wyłącznie w ten sposób można zapłacić za dokonywane zakupy. Wyjątek stanowią sklepy, które umożliwiają płatność przy użyciu płatniczych kart zbliżeniowych, jednak w tym przypadku kwota nie powinna być większa niż kilkadziesiąt, z reguły pięćdziesiąt złotych.
Korzystanie z kart płatniczych w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia większych lub mniejszych opłat. Wszystko zależy od aktualnej oferty banku, z którego usług zamierzamy skorzystać.
Niektóre z nich pobierają opłatę w wysokości nawet od kilku do kilkunastu złotych za wypłatę pieniędzy z bankomatu, podczas gdy niektóre skupiają się tylko i wyłącznie na pobieraniu opłaty za posiadanie karty (na przykład w postaci pięciu czy dziesięciu złotych każdego miesiąca). Aby zdecydować się na najbardziej atrakcyjną ofertę, zawsze warto zapoznać się z ofertą poszczególnych banków i dopiero później podpisać umowę, która prezentuje się najciekawiej.

Karta płatnicza za granicą

Polskie karty płatnicze dość często akceptowane są za granicą. Większość krajów gwarantuje możliwość wypłacania dowolnych środków przy użyciu ich bankomatów. Niestety, z reguły wiąże się to z całkiem sporymi kosztami. W tym przypadku wszystko również zależy od polskiego banku, z którym podpisaliśmy umowę. Niektóre z nich pobierają prowizję nawet w postaci kilkunastu złotych, podczas gdy niektóre gwarantują swobodną i nieograniczoną możliwość korzystania z zalet, jakimi charakteryzują się poszczególne bankomaty.
Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć jakichkolwiek niespodziewanych sytuacji, jest zabranie odpowiedniej ilości gotówki ze sobą, podczas gdy korzystanie z kart płatniczych najlepiej traktować opcjonalnie. Jeżeli jednak są one naszym jedynym sposobem zapłaty, warto przed przyjazdem do danego kraju zapoznać się z dokładnymi zasadami, jeżeli chodzi o podejmowanie gotówki przy użyciu zagranicznych kart płatniczych.  

Wyświetleń: 500 | Dodał: finansowyraj | Tagi: pieniądz elektroniczny, oferta banku, bank, gotówka, bankomat, karta płatnicza, finanse, wypłata pieniędzy | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: