Główna » 2014 » Wrzesień » 3 » Jak rozsądnie oszczędzać pieniądze?
2:59 PM
Jak rozsądnie oszczędzać pieniądze?

Każdy z nas z pewnością nie raz zastanawiał się, jak najbezpieczniej przechowywać i oszczędzać swoje pieniądze. Trzymanie znaczących sum w domu jest nie tylko nierozsądne, ale i niezbyt bezpieczne. Poza tym na rynku ekonomicznym cały czas zachodzi proces inflacji – czyli najprościej mówiąc, spadku siły nabywczej pieniądza. Oznacza to ni mniej nie więcej, że jeszcze choćby 10 lat temu 1000 złotych było warte więcej, niż dziś. W takim razie jak najlepiej oszczędzać i przechowywać pieniądze, aby uchronić się przed skutkami inflacji?

Najprostszy wybór – lokata terminowa

Pewnym rozwiązaniem są na pewno konta oszczędnościowe. Pomimo normalnego ich użytkowania można na nich oszczędzać, to znaczy, są one oprocentowane. Oprocentowanie jest jednak znacząco mniejsze niż w przypadku lokat – i właśnie o nich będzie mowa. Lokata to rodzaj umowy pomiędzy klientem a bankiem, w której to klient „pożycza” bankowi pewną kwotę pieniędzy na określony czas. W tym czasie bank dowolnie dysponuje powierzonymi środkami i po upływie czasu lokaty zwraca je klientowi wraz z wypracowanymi odsetkami. Jest tyle korzystne rozwiązanie, że nasze pieniądze nie leżą bezczynnie w sejfie czy przysłowiowej skarpecie – znajdują się cały czas w obiegu, dlatego możemy liczyć na pewien zysk. Zastanawiając się nad wyborem lokaty, należy rozważyć kilka możliwości. Najbardziej popularną, standardową lokatą jest lokata tradycyjna, terminowa. Czas jej trwania jest bardzo różny, od miesiąca do roku, nawet i osiemnastu miesięcy. Może być ona odnawialna albo i nieodnawialna. Lokata odnawialna tym różni się od nieodnawialnej, że w przypadku zakończenia czasu lokaty ta pierwsza automatycznie przedłuża się na kolejny okres – klient nie musi więc pamiętać, aby po raz kolejny wybrać się do banku i przedłużyć lokatę. Warto również zwrócić uwagę na zagadnienia związane z oprocentowaniem lokat. Przeciętnie oprocentowanie takie wynosi 2%-4% w skali roku. Oznacza to dokładnie, że po roku wpłacony kapitał zostanie wzbogacony o dodatkowe procenty, bez uwzględnienia podatku. Jeśli więc wpłacamy na lokatę 10000 złotych, z oprocentowaniem powiedzmy 3% w skali roku, po tymże roku otrzymamy 10300 zł. Kwota ta może być jednak wyższa, jeśli oprocentowanie naszej lokaty jest zmienne – kiedy następuje kapitalizacja odsetek, są one naliczane już od nowej, wyższej kwoty, a nie wpłaconego kapitału.

Inne możliwości

Rodzajów lokat bankowych jest jednak wiele. Jeśli dysponujemy dużymi środkami, dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata rentierska. Różnica między taką lokatą a tradycyjną polega na tym, że odsetki są wypłacane klientowi regularnie, na przykład co miesiąc. Przy korzystnym oprocentowaniu i odpowiednio wysokiej wpłaconej sumie może okazać się, że takie odsetki stanowią równowartość kolejnej pensji, co znacząco wpływa na domowy budżet. Dużą popularnością cieszą się także lokaty overnight, na których to środki „pracują” jedynie w nocy, a w ciągu dnia są zwracane klientowi do dyspozycji.

Źródłem powyższego tekstu jest portal który zawiera pomocne źródła najlepiej oprocentowane lokaty. Więc jeśli ten tekst wydaje się interesujący to zapraszam do poszerzenia swojej wiedzy.

Wyświetleń: 415 | Dodał: finansowyraj | Tagi: lokata overnight, lokata rentierska, Lokaty terminowe | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0