Główna » 2015 » Grudzień » 7 » Dobra lokata dla każdego
11:47 AM
Dobra lokata dla każdego

Lokata bankowa jest jednym ze sposobów inwestowania. Jest to również jeden z rodzajów depozytów bankowych. Dodajmy sposób inwestowania bardzo popularny. Charakteryzuje się on bardzo dużym bezpieczeństwem inwestycji, ale jednocześnie przynosi on stosunkowo niewielkie zyski. Jest to jednak sposób bardzo dobry dla tych, którzy chcą mieć pewność zysków i nie chcą zbytnio ryzykować. Dodatkową zaleta jest tu to, że środki na depozycie, jakim jest lokata terminowa są zabezpieczone gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci je w razie niewypłacalności banku. Popularność lokaty bankowej sprawia, ze jest to jeden z podstawowych produktów bankowych, oferowanych praktycznie w każdym banku. Dzięki temu wybór jest bardzo duży, co nie oznacza, że łatwy. Warto jednak skorzystać z takich narzędzi, jak porównywarka lokat, dzięki czemu będzie można łatwiej wyłowić najlepsze oferty lokat. Trzeba jednak wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze lokaty. Wejdź na moja-skarbonka.pl/ i sprawdź jak wybrać najlepszą ofertę i zarobić jak najwięcej.

Do najważniejszych kryteriów należą oczywiście te związane z zyskiem, jaki można osiągnąć za pomocą lokaty. Podstawowym parametrem jest tu wysokość oprocentowania. To właśnie ona określa jak duże będą odsetki z lokaty. Jednak sama wysokość oprocentowania to nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę chociażby jego rodzaj. Oprocentowanie może być stale lub zmienne i od tego zależeć będzie, czy będzie ono podatne na bieżące zmiany wysokości stóp procentowych w trakcie trwania lokaty. Oprocentowanie zmienne będzie właśnie zależeć od zmiany wysokości tych stóp. W zależności od danej sytuacji może to mieć pozytywne lub negatywne skutki dla posiadacza lokaty. Jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone, to wzroście również oprocentowanie lokaty, czyli zyski jej posiadacza. Z klei obniżka stóp procentowych to mniejsze zyski z lokaty. Tego ryzyka nie ma oczywiście przy oprocentowaniu stałym, którego stawka niezależnie od okoliczności pozostaje niezmienne przez cały okres lokaty. Jeśli chodzi o zyski to trzeba jeszcze wspomnieć o ważnej kwestii, jaką jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częstotliwość ta jest większa, tym sytuacja jest korzystniejsza. Kapitalizacja jest bowiem dopisywaniem odsetek do głównego kapitału, który jest jednocześnie baza do naliczania kolejnych odsetek. Każda kapitalizacja powiększa ta podstawę, a tym samym zyski z lokaty.

Zysk choć bardzo istotny to nie wszystko. Ważne jest choćby to, jak długo będzie trwała lokata. W tym względzie wyróżnić możemy lokaty krótko, średnio i długoterminowe. Wybór czasu trwania lokaty jest bardzo ważny nie tylko ze względu na to, jak długo nasze środki będą na niej pracować, ale również ze względu na to, kiedy będziemy mogli je wypłacić. Z lokaty terminowej nie można pobrać pieniędzy przed terminem jej zakończenia, jeśli nie chce się utracić odsetek. Z tego też powodu nie zawsze zakładanie lokaty długoterminowej, czy nawet średnioterminowej ma sens. Jeśli chcemy po niedługim czasie podjąć środki, to optymalnym rozwiązaniem będzie lokata krótkoterminowa, na przykład miesięczna, czy też kwartalna, ale posiadająca dobre oprocentowanie. Jeśli chcemy, aby nasze środki po zakończeniu lokaty były nadal inwestowane w ten sposób, możemy wybrać lokat odnawialna. Dzięki temu nasze pieniądze będą automatycznie inwestowane od nowa, bez konieczności załatwiania formalności z naszej strony. Trzeba jednak wtedy pamiętać, że będzie się to odbywać na aktualnych warunkach, jakie oferuje bank. Na przykład może być nieco niższe oprocentowanie itp. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość zakładania i kontrolowania stanu lokaty w ramach bankowości internetowej, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco dowiadywać się, co dzieje się z naszymi środkami.

 

Wyświetleń: 413 | Dodał: finansowyraj | Tagi: lokata bankowa, lokata online, lokata odnawialna | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0