Główna » 2014 » Grudzień » 24 » Długoterminowe a krótkoterminowe inwestycje
10:48 AM
Długoterminowe a krótkoterminowe inwestycje

Sposób inwestycji powinien być determinowany nie tylko wysokością posiadanych środków ale również czasem. Każdy początkujący inwestor musi określić to na jak długo może zdeponować pieniądze. Gdy inwestor posiada wyraźny cel oszczędzania o wiele łatwiej będzie mu określić to przez jak długi czas będzie odkładał pieniądze by cel ten osiągnąć. Solidny ranking oprocentowania lokat znajdziecie pod tym adresem.

Jak inwestować?

Można wyróżnić inwestycje krótkoterminowe jak również inwestycje długoterminowe. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy ślub, remont czy wakacje najlepiej zdecydować się na inwestycję krótkoterminową. Przez te kilka miesięcy, dzielące nas przed osiągnięciem określonego celu zyskamy pewność, że pieniądze nie będą leżeć bezczynnie na naszym koncie. O inwestycjach krótkoterminowych mowa zwykle wtedy gdy nie przekraczają one roku. Idealnym produktem na tak krótki okres czasu wydają się lokaty bankowe. Ochronią one nasze pieniądze przed inflacją a jednocześnie pozwolą na wypracowanie bezpiecznego zysku. Dzięki lokatom bankowym część kapitałowa nie ulegnie zmniejszeniu. Tego z kolei nie są w stanie zagwarantować inne sposoby oszczędzania pieniędzy w postaci funduszy inwestycyjnych w akcje. Nie tylko nie wypracują zysku, ale jeszcze narażają się na zmniejszenie dotychczas zgromadzonego kapitału. Lokaty bankowe krótkoterminowe zakładane na okres trzech, czterech miesięcy zapewnią nam bardzo niski zysk, zabezpieczą jednak pieniądze przed inflacją.

Sposób na długoterminowe inwestycje

Nie inaczej trzeba jednak spojrzeć na długoterminowe inwestycje. Dla wielu taką inwestycję stanowi emerytura dla innych edukacja. Tutaj również sprawdzi się lokata. Przy kilkuletniej lokacie można nawet pomyśleć o zmiennym oprocentowaniu. Sukcesywnie gromadzone pieniądze za kilkanaście, kilkadziesiąt lat przyniosą spodziewany zysk. dla tych, których nie zadowala zbyt mały zysk z lokat długoterminowych mogą pomyśleć w długim horyzoncie czasowym o bardziej ryzykowanym inwestowaniu. Mogą to być fundusze akcji czy obligacji. 

Dywersyfikacja oszczędności 

Powyżej były opisywane sposoby na deponowanie całego zgromadzonego kapitału na tylko jednym produkcie finansowym. Coraz częściej mówi się jednako dywersyfikacji środków. Pieniądze można gromadzić na wiele różnych sposobów. Nie tylko w postaci lokat bankowych ale również funduszy akcji, funduszy obligacji czy pod postacią inwestycji alternatywnych. Ten sposób inwestowania poleca się głównie przy inwestycjach długoterminowych, z dłuższym horyzontem czasowym. Rozparcelowanie oszczędności pozwoli jednak uniknąć ryzyka niepowodzenia wybranego przez nas produktu finansowego.

Wyświetleń: 576 | Dodał: finansowyraj | Tagi: lokata bankowa, krótkoterminowe lokaty, Długoterminowe lokaty | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0